Yazlıkçılar için 2020 yazlık ev dekorasyon fikirleri

Nike yeni tarzını çöpten yarattı
10/06/2020
Osmanlı’nın ayak izlerini takip eden 86 kilometrelik turizm yolu açılıyor
20/06/2020

Yazlıkçılara ilham kaynağı olacak, bir yerinden esinlenip sizlerin de uygulayabileceği 2020 yazlık ev dekorasyon fikirlerini araştırıp yazdım.

Pandemi sürecini evlerimizde geçirdiğimiz sıkıntılı aylardan sonra geç gelen yazın tadını nihayet çıkarmaya başladık. Dışarıya hala sağlık önlemlerimizi alarak çıkıyor olsak da herkesin aklı denizde, kumsalda, yazlıklarda… Yaz mevsimini yazlıklarda geçirecekler için yazlık evlerin dekorasyonu da en az kışlık evleri kadar önemli. Yazlıkçılar evlerindeki konforu ve rahatı aynı şekilde yazlıklarında da bulmak ister. Konfor ve rahatlığın yanı sıra evin vereceği enerjinin de üst seviyede olması beklenir. İç karartıcı, bunaltıcı ortamlar yazlıklara göre değildir.

Yaz mevsimi için birçok dekorasyon tarzında birbirinden farklı fikir var ama ilk akla gelen de haliyle deniz konseptli dekorasyon fikirleri. Deniz laciverti, açık mavi, turkuaz, beyaz ve pastel açık renk paletlerinde boyalar, objeler, kumaşlar, hasır halatlarla yapılmış dekoratif objeler, bambudan yapılmış eşyalar deniz- güneş- kum üçlüsünü çağrıştıran “deniz konsepti”nin parçalarıdır. Bu çizgilerle dekore edilmiş bir yazlık, yeterli kadar amacına hizmet edecektir. Bunların dışında sizlerle paylaşmak istediğim bir kaç fikir daha var.

Benzersiz Yazlık Dekorasyonu İçin İpuçları

Yazlığınızın verandası ya da terası varsa üzerini bir kaç bambu ya da benzeri materyal ile kapatabilirsiniz. Aralarından süzülerek gelen güneş ışığı ile bambu gölgesinin vereceği serinlik altında uyuyacağınız saatleri hayal edin!

Bir diğer fikirse daha çok uygulama gerektiren bir yöntem. Yazlıkların dış duvarları mutlaka beyaz renge boyanmalı. Başka herhangi bir renk düşünmemelisiniz. Beyaz renk üzerinde yansıyacak ışık, çevrenin güzel bir şekilde aydınlanmasını sağlayacak ve pozitif enerji olarak size geri dönecektir.

Yazlığınızda havuz varsa eğer, bu havuzun çevresindeki yürüme yollarını değişik ebatlardaki doğal taş malzeme ile kaplayın. Bahçenize bulabilirseniz tropikal ağaçlar ya da kaktüsler de dikebilirsiniz. Sayfiye imajınızı güçlendirebilirsiniz böylece. Önünde güzel selfie’ler çekebileceğiniz ambiyansı kim istemez ki hem?!

Banyolar

Yazlıklarınız için bir başka teknik dekorasyon fikri ise banyolarınız için. Banyoların aydınlık ve bu aydınlığın da mümkün olduğunca gün ışığı ile olmasını sağlayın. Bir kaç parça ahşap, kütük, seramik obje ve en büyüğünden bir ayna ile doldurun. Aydınlık etkisini, zenginlik hissi ile kuvvetlendirin.

Dekorasyon şenlendiren objeler

Bir yazlık ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarından biri de hasır sepetler. Bir biri ile uyumlu irili ufaklı bir kaç hasır sepeti yazlığınızda kullanmayı sakın ihmal etmeyin. Bu sepetler hem dağınıklığınızı toparlayacak, hem de mekana sıcak bir ambiyans katacaktır.

 

 

Her ne kadar tatile gelmiş olsanız da sezonluk yazlıkçıların bilgisayar başında işleri olması mümkün. Bu tip durumlarda çalışmalarınızı daha rahat bir ortamda yapabilmeniz adına yazlığın küçük bir köşesini çalışma masasına ayırın. Kendinize ahşaptan yazlık dekorasyonunuza uygun ince, hafif ve minimal çizgilerde bir çalışma masası yapın ya da alın. Aydınlık ortam yaratacak abajur ve lambaderleri de unutmayın tabi.

Eğer ki yazlığınızın bir bahçesi var ise önerim şudur: Salıncak!

Evin küçük büyük tüm üyeleri için harika vakit geçirebileceği bir fikir olduğunu düşünüyorum. En son ne zaman salıncakta sallandığınızı ve neler hissettiğinizi hatırlayın! Salıncaktan inince mutsuz olan bir insan var mıdır ki?! Tabi ki bahçe mobilyalarını da sade, konsepte uygun ve konforlu olanlarından seçmek gerektiğini yine söylememe gerek yok.

Yazlık dekorasyonu için bir başka püf noktası ise dekorun sadeliği. Ne kadar az eşya o kadar iyi demektir yazlık evde. Çünkü az eşya, mekanı havadar ve ferah kılar. Çok eşyaysa insanı yorar. Yazlıklar dinlenmek için olduğuna göre mümkün olduğunca az eşyaya yer verin evlerinizde.

Yazlıkların bir diğer önemli mahalli ise tabi ki de mutfaklar…

Mutfaklarınızda da enerjinizin azalmaması için dağınıklıktan kaçınmanız gerekir. Bunun için yemeğe harcanan zamanı minimuma indirecek ve zevkli hale getirecek mutfak malzemelerinden faydalanmanızı öneririm. Görsel olarak da mutfak mobilyalarında yine beyaz renk ve ahşabın bir biriyle olan uyumu harikadır.

Gelelim yatak odalarına…

Bir yazlık evde hem estetik hem de konfor açısından en önemli alanlardandır yatak odaları. Diğer alanlarla ahenk içinde olması bakımından yine burada da açık renkler kullanılmalı, uykuya dalmayı ve denizde, havuzda geçirilmiş zamanların yorgunluğunu atmayı kolaylaştıran yataklar ve mobilyalar, iç açıcı pastel tonlarda deniz ve yaz temalı nevresim ve pike takımları, dekorasyonu zenginleştiren objelerle bezenmiş olmalı.

2020 yazlık ev dekorasyon fikirlerinden ilham alabildiğinizi umarak hepinize sağlık, huzur, konfor ve güzellikler içinde geçirebileceğiniz şahane yaz tatilleri dilerim…

 

Comments are closed.