Sesinizin de hijyene ihtiyacı var

Kadınların sevdiği çikolata bu değil: Endometriozis
19/02/2023

Ses insanın en önemli iletişim aracı. Ve ses bir kas. Ama en önemlisi ses, diğer tüm kaslar gibi zarar görebilen bir kas…

Bağırma, aşırı konuşma, çığlık atma, ses taklitleri, spor aktiviteleri sırasında ses suistimali ve sigara kullanma ses bozukluklarına yol açabiliyor. Uzmanlar insanların yaklaşık yüzde 7’sinin hayatlarının bir döneminde ses bozukluğu yaşadığını dile getiriyor. Sesinizin korunması lazım. Ve ses sisteminin korunmasında ses hijyeninin önemini vurguluyor. Uzmanlar ses hijyeni için konuşurken veya performans gösterirken nefes desteğinin doğru kullanılmasını, sık ve şiddetli boğaz temizlemeden uzak durulmasını, günde en az iki litre kafeinsiz ve teinsiz sıvı tüketilmesini, bitki çaylarının sınırlı tüketilmesini tavsiye ediyor.

Uzmanlar, sesin perde, şiddet, rezonans ve kalitesi gibi özelliklerin bir veya birkaçında meydana gelen anormallikler ve/veya sesin bireyin yaşına ve cinsiyetine uygun olmamasının ses bozukluğu olarak tanımlandığını dile getiriyor.

Bağırma ve aşırı konuşma ses bozukluğuna yol açabilir

Ses bozukluğunun nedeninin yapısal olduğu gibi sonradan edinilmiş, psikojenik veya ses sistemini yanlış kullanıma bağlı olabileceğini de kaydeden uzmanlar, “Bağırma, aşırı konuşma, çığlık atma, ses taklitleri, spor aktiviteleri sırasında ses suistimali, sigara kullanma kullanıma bağlı bozukluklara örnek olarak verilebilir” dedi.

Ses terapisi sesi sağlıklı hale getirmeyi hedefliyor

Ses terapisi ile amacın sesi sağlıklı hale getirmek olduğunu ifade eden uzmanlar, “Performans geliştirmesini ise şan eğitmenleri yapmaktadır. Ses bozukluğunu düzeltmeden performansa yönelik çalışmalar yapılırsa bu seste daha büyük ve kalıcı bozukluklara neden olabilir. Mesela kas gerilimin artması, ses telinde kanama, tek taraflı ses teli patolojilerinde karşı ses telinin de zedelenmesi veya ses teli kistinin patlayarak sulcus vokalise dönüşmesi görülebilir. Patolojinin ilerlememesi, daha büyük sorunlara yol açmaması için erken müdahale önemlidir” uyarısında bulundu.

Profesyonel ses kullanıcıları için özel çalışmalar yapılıyor

Uzmanlar ses tellerini şöyle tanımlıyor: “Ses teli dediğimiz şey ‘V’ şeklinde bir  kastır. Bir kas ne kadar güçlüyse travmalara karşı o kadar dayanıklıdır. Profesyonel ses kullanıcılarında ses hijyenine yönelik farkındalığın kazandırılması, postür, nefes, fonasyon teknikleri ve ses egzersizleri ile koruyucu- önleyici çalışmalar yapılmaktadır.”

Ses hijyeni için neler yapmalıyız:

  1. Konuşurken veya performans gösterirken nefes desteğini doğru kullanın.
  2. Sık ve şiddetli boğaz temizleme, sık ve şiddetli öksürük ses tellerini tahriş edeceğinden bu davranışlardan kaçınmak gerekiyor.
  3. Ses tellerinin hidrasyonu, nemli tutulması ve tahriş edici maddelerden uzak durulması önemlidir. Günde en az iki litre kafeinsiz ve teinsiz sıvı tüketin.
  4. Sigara içmeyin.
  5. Reflünüz  ve/veya alerjiniz varsa tedavi olun
  6. Birçok bitki çayının da diüretik etkisi olduğundan, bitki çaylarını sınırlı için.
  7. Her gün yeterli uyumaya özen gösterin.
  8. Bağırarak konuşmayın, çığlık atmayın.
  9. Ses telleri de birer kastır. Bu kasların güçlü ve düzenli çalışması için Dil ve Konuşma Terapistinizin önerdiği  ses egzersizlerini düzenli bir şekilde yapın.

Comments are closed.