Marks & Spencer’dan İnsan Haklarına Saygı

Murtaza için bir ay yıkanmadı
16/10/2018
PTT kargoyu otomatik hale getiriyor
19/10/2018

Bugüne kadar uluslararası boyutta farklı ülkelerde gerçekleştirilen ve son durağı İstanbul olan konferans, Marks & Spencer İngiltere’nin tedarikçileri ve franchise ortaklarının yanı sıra Coca-Cola İçecek, Nestle gibi çok uluslu şirketleri, giyim perakendecilerini, Sivil Toplum Kuruluşlarını, İngiltere Büyükelçiliği ve TGSD temsilcilerini bir araya getirdi.

Marks & Spencer, tüm dünyada faaliyette bulunduğu operasyonlarında ve tedarik zincirlerinde insan haklarına saygı duymayı taahhüt ediyor. Bu sebeple, 2016 yılında Marks & Spencer İnsan Hakları’nı tüm faaliyet alanlarına yerleştirme ve bütünleştirme taahhüdünü belirten ilk “İnsan Hakları Raporu”’nu yayınladı. Ayrıca, Marks & Spencer Ingiltere , insan haklarının önemini vurgulamak ve modern köleliğinin üstesinden gelmenin gereksinimlerinivurgulamak üzere her tedarikçisine taahhütlerini yazılı bildirdi.

Konferans süresince artan çalışan refahının, yüksek verimlilik adil ve güvenilir bir işveren olarak tanınmanın, insan haklarının teşvik edilmesi ve köleliğin işletmeler ve topluluklar içinde ortadan kaldırılması için, hem etik hem de rekabet avantajlarının olduğu vurgulandı.

Gerçekleştirilen Konferansta İnsan Hakları konularında farkındalık yaratılması, işletmeler için pratik araçların ve en iyi uygulamaların paylaşılması ve iş birliği içerisinde birlikte nasıl çalışabileceği konularından bahsedildi.

Marks & Spencer Üretim Ofisi, Ortadoğu & Pakistan Bölge Müdürü Didem İleri, güne özelgörüşlerini aşağıdaki şekilde ifade etti;

“İlk İnsan Hakları konferansımıza, giyim, ev ve gıda tedarikçilerimizi, franchise ortaklarımızı, uluslararası markaları ve işbirliği yaptığımız geniş organizasyonlarımızı karşılamaktan çok memnunuz. Bugün gündeme getirilen sorunların çoğu tek bir kurumun çözebileceğinden çok daha büyük. Umuyoruz ki, bugün İnsan Hakları konferansımıza katılan kuruluşlar için bir teşvik görevi göreceğiz ve gelecekte daha fazla birlikte çalışacağız.”

Marks & Spencer Ingiltere, İnsan Hakları Kurumsal Başkanı Louise Nicholls, ise şunları söyledi: “Giderek küreselleşen dünyamıza rağmen, modern kölelik bugün hala işlenen bir suçtur. Marks & Spencer olarak işimizin merkezinde bulunan insan haklarına saygı duyuyorve, tedarikçilerimizin modern köleliği ortadan kaldırmak, toplumdaki eşitlik ve insan haklarının daha da geliştirilmesi yönünde adımlar atmak için aynı şeyi yapmaya davet ediyoruz” diyerek sözlerinivurguladı.

İngiltere Büyükelçiğin’den Alfred Le Prevost ise konferans vegüne özel açıklamalarında şunları söyledi “Bugün dünyada 40.3 milyon insanın bir tür kölelik içinde olduğu tahmin ediliyor. Marks & Spencer’ı ,örnek alarak , insan haklarını işinizde operasyonlarınızla en iyi şekilde nasıl destekleyeceğinize dair yaklaşımlarla ticareti ve alışverişi bir araya getirmenin önemine inanıyor ve bu mücadeleyi kuvvetle destekliyoruz.”

Bir cevap yazın