Her on oyuncağın yedisi Çin’den geliyor

Yılın oyuncusu Benzema’ya Adidas’tan altın krampon
20/10/2022
Doğumun riski ultrasonla görülebilir
23/10/2022

Çin’in 2022 yılının ilk sekiz ayında yaptığı oyuncak ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,2 artışla 31 milyar 680 milyon dolara ulaştı. Çin, dünyanın en büyük oyuncak imalatçısı ve ihracatçısı konumunda. Çin’in oyuncak ihracatında 2016-2021 yılları arasında art arda 5 yıl yükseliş kaydedildi. Şu an küresel piyasalardaki oyuncakların yüzde 70’ten fazlasının Çin’den gönderildiği belirtildi.

Çin, dünyanın en büyük oyuncak imalatçısı ve ihracatçısı konumunda. Çin’in oyuncak ihracatında 2016-2021 yılları arasında art arda 5 yıl yükseliş kaydedildi. Şu an küresel piyasalardaki oyuncakların yüzde 70’ten fazlasının Çin’den gönderildiği belirtildi.

Çinli oyuncaklar esas olarak ABD gibi ülkelere ihraç ediliyor

Çin’de imal edilen oyuncaklar, ABD, Japonya ve İngiltere’nin de aralarında yer aldığı arklı ülkelere gönderiliyor. Verilere göre, yılın ilk sekiz ayında, Çin’den ABD’ye yapılan oyuncak ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 27,2, arttı. Aynı dönemde, Çin’in Meksika’ya yaptığı oyuncak ihracatında yüzde 40, Japonya’ya yaptığı oyuncak ihracatında ise yüzde 32,3 yükseliş görüldü.

uzun yolculuğa elverişlilik gibi açılardan avantajlar sunan deniz taşımacılığını tercih ediyor.

Çin yapımı oyuncaklar, ülkenin oyuncak ihracatı için en önemli limanlardan olan ve dünyanın en büyük konteyner limanlarından biri olarak kabul edilen Shenzhen’deki Yantian Limanı’ndan 89 ticaret hattı üzerinden Avrupa, Amerika ve diğer bölgelerdeki pazarlara gönderiliyor.

Kasım ve aralık ayları, küresel oyuncak satışları için her yıl en yoğun dönem olduğundan, Yantian Limanı 24 saat aralıksız faaliyet gösteriyor.

Oyuncak endüstrisi, Çin’in dış ticaretinin 10 yıldaki gelişimini yansıtıyor

Oyuncak endüstrisinde kaydedilen ilerleme, Çin’in dış ticaretinde son 10 yılda görülen gelişme eğiliminin de bir yansıması. Çin’in mal ticaretinde toplam ithalat ve ihracat hacmi 2012 yılında 24 trilyon 400 milyar yuan iken, 2021 yılında 39 trilyon 100 milyar yuana çıktı.

10 yıllık süreçte, Çin’in mal ticaretinde yeni rekorlara imza atıldı. Çin’in mal ithalat ve ihracatı 2018 yılında ilk defa 30 trilyon yuan seviyesini aşarken, geçen yıl ise 40 trilyon yuana yaklaştı.

Çin’in mal ticaretinin küresel piyasadaki payı da 2012 yılında yüzde 10,4 seviyesindeyken, geçen yıl yüzde 13,5’e çıktı.

2017 yılından bu yana art arda beş yıldır dünyanın en büyük mal ticareti ülkesi konumundaki Çin, son on yılda diğer ülkelere hem kaliteli hem ucuz mallar sağlarken, iç piyasanın gelişmesi için de yeni fırsatlar sunmayı sürdürdü.

Comments are closed.