Elektrik dağıtımında en önemlisi müşteri memnuniyeti

Pakistan’a gemi sattık
16/10/2018
Dijital ekonomiye enerji vermek
16/10/2018

ELDER Hukuk Müşaviri Şadi Büyükkeçeci, elektrik dağıtım sektöründe müşteri memnuniyetini artırmak için çalıştıklarını belirterek, kesintisiz ve kaliteli enerji hizmeti için 2 milyar TL tutarında teknoloji yatırımına kaynak ayrıldığını belirtti.

“Tüketiciye ulaşacak her yoldan bilgilendirme yapacağız. Bu doğrultuda, 2017 yılında tüketicilerin planlı kesintileri izleyebilmesi ve elektrik piyasasında tüketici haklarını öğrenebilmesi için iki adet web portalını yayına aldık.”

ELDER – Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Hukuk Müşaviri Şadi Büyükkeçeci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın işbirliği ile gerçekleştirilen “Enerji Tüketici Zirvesinde” elektrik dağıtım sektörünün tüketici memnuniyeti konusunda 2017 yılı içerisinde attığı adımlara ilişkin bilgi verdi. Büyükkeçeci, elektrik dağıtım sektörü olarak 2016-2020 yılını kapsayan 3. Tarife dönemi sürecinde yaklaşık 20 milyar TL’lik yatırım taahhüdünde bulunduklarını belirterek, 2016 yılında bu rakamın 4,3 milyar, 2017’de ise 5,9 milyar TL’lik kısmını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Büyükkeçeci elektrik dağıtım sektörü olarak müşteri memnuniyetini, 6 temel ilke üzerine inşa ettiklerini belirterek bunları, “Şeffaflık, Erişilebilirlik, Cevap Verebilirlik, Objektiflik, Gizlilik ve Hesap Verebilirlik” olarak sıraladı.

“YATIRIMLARIN ÇOĞU ŞEBEKEYİ YENİLEMEK İÇİN YAPILIYOR”

Özelleştirme sonrasında yeni yatırım yapılan sektörler karşılaştırıldığında elektrik dağıtım sektörünün yapılan yatırım tutarıyla ilk sıralarda yer aldığını dile getiren Büyükkeçeci, yatırımların büyük oranını şebeke yatırımlarının oluşturduğunu söyledi. Özelleştirmeden Şebekelerin ortalama yaşının 30’un üzerinde olduğunu ve kesintisiz ve kaliteli enerji için bu şebekelerin yenilenmesi gerektiğini ifade eden Büyükkeçeci, sektör olarak yatırım oranının üzerine çıkmayı hedeflediklerini vurguladı. Büyükkeçeci, “Özelleştirme sonrasında yeni yatırım yapılan sektörler karşılaştırıldığında elektrik dağıtım sektörü yapılan yatırım tutarıyla ilk sıralarda yer alıyor.” diye konuştu.

“TEKNOLOJİ YATIRIMLARINA 2 MİLYAR TL KAYNAK”

Teknoloji yatımlarına büyük önem verdiklerini kaydeden Büyükkeçeci sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki dönem için teknoloji yatırımlarımıza da 2 milyar TL’lik bir kaynak ayırdık. Bu kapsamda coğrafi bilgi sistemi, güvenlik sistemleri, akıllı şebeke yatırımları ile sunduğumuz hizmetin hızını, verimliliğini, güvenliğini ve nihai amaç olarak da tüketici memnuniyetini en üst seviyeye taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz.”

“TÜKETİCİLER İÇİN WEB PORTALI HAZIRLANDI”

ELDER tarafından 2017 yılı içerisinde tüketicileri bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerini sürdürdüklerine dikkati çeken Büyükkeçeci, bu doğrultuda tüketicilere yönelik iki adet web sayfasını kullanıma aldıklarını söyledi. Büyükkeçeci sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlardan ilki elektrik piyasasında tüketici olarak haklarına yer veren www.ehbi.info diğeri ise elektrik dağıtım şirketlerimizin kendi uygulamaları haricinde tüm Türkiye’de 48 saat öncesinden planlı kesintilerin izlenmesine olanak sağlayan www.ekesinti.info web sayfaları.”

ÇAĞRI MERKEZİ VE ARIZA BAKIM – ONARIM PERSONEL SAYISINDA REKOR ARTIŞ

Tüketicilere en hızlı şekilde yanıt verebilmek amacıyla 2017 yılı içerisinde elektrik dağıtım sektörü içerisindeki çağrı merkezlerine, 9 ilde daha yenilerini eklediklerinin altını çizen Büyükkeçeci, çağrı merkezi personel sayısını yüzde 273’lik rekor bir artışla, bin 172’den üç bin 200’e çıkardıklarının bilgisini paylaştı. Büyükkeçeci, “Elektrik hizmetlerinde aksamama olmaması ve kesintisiz enerjinin sağlanması amacıyla, Arıza-Bakım-Onarım personel sayımızı da yüzde 25 artırarak 14 bin 896’dan 18 bin 693’e çıkardık” dedi.

Bir cevap yazın