Çin’de yatay gökdelenler zamanı

Osmanlı’nın ayak izlerini takip eden 86 kilometrelik turizm yolu açılıyor
20/06/2020
Vücuttan ödem atmayı sağlayacak on yöntem
30/06/2020

Çin, 250 metre yükseklikte inşaa ettiği ilk yatay gökdeleni kapılarını açtı

Çin’in Chongging kentinde yapımı tamamlanan yeni gökdelen Çin açısından bir ilki temsil ediyor. Çünkü söz konusu yapı, ülkenin ilk ‘yatay gökdeleni’ unvanını taşıyor. 250 metre yükseklikteki dört gökdelenin tepesinde yatay bir şekilde yer alan bina şeffaf bir tüp şeklinde. Bu ilginç yapı, sekiz yıllık bir hazırlıktan sonra bugünlerde Çin’in Chongqing kentinde ziyaretçilere açılmış durumda.

Raffles City Chongqing adı verilen ve gökdelenlerin üstüne oturmuş yapı 1.120.00 metrekarelik alanıyla Çin’in en pahalı şantiyelerinden birinin ürünü oldu. Sekiz yıl süren çalışmalar sonunda, 250 metre yüksekliğindeki dört adet gökdeleni tepelerinden birbirine bağlayan bu 3 bin metre uzunluğundaki bu dev tüp geçit artık halka açık.

İçinde ticaret/alışveriş merkezleri, bürolar, oteller ve 1.400 ikametgah bulunan binalar tepelerinde onları birleştiren bir de yatay gökdelenle donanmış olunca turistleri ve ziyaretçileri hayran bırakıyor.

“Crystal” adı verilen bu yatay şeffaf tüp şeklindeki yapı, çevresini gören terasına çıkanlar için kente 270 derecelik açıdan bir bakış sunuyor ve Yangtze Nehri’nin Jialing Nehri ile birleştiği noktada insana sanki havada duruyormuş duygusu veriyor.

Gözlem terası, günde 3 bin ziyaretçi kabul etmek üzere tasarlanmış; ancak burada aynı zamanda çok sayıda bahçe, restoran, bir bar, bir konuşma salonu, bir özel kulüp, bir yüzme havuzu ve hatta bir otel lobisi; özetle mümkün olan en çok sayıda ziyaretçi toplamak için her şey bulunuyor.

Bu çekici açılış, 30 milyon nüfuslu bu megapol için evden çıkma yasağından sonraki en ilginç olay olmuş gibi görünüyor. Ancak turistler, yüksekteki gezilerine başlamadan önce ziyarete, giriş katında bulunan “National Geographic” işbirliğiyle hazırlanmış olan “büyük keşifler” ile ilgili bir sergiyi gezmekle başlıyor.

Böylece ziyaretin ilk bölümünde Chongqing kentinin tarihi ve gelişimine ilişkin bilgi edinip sonra hızlı asansörle tam 52 saniyede binanın 47. katına çıkıyorlar. Burada geleceğin dünyasını ve belki de ileride Mars’taki yaşamı düşündürecek bir dünyadan geçip sonra da huzur verici bir bahçe içinden yol alarak açık ve şeffaf terasa varıp manzaranın keyfini çıkarıyorlar.

Comments are closed.