Çin Türkiye’nin toplam üretiminin yarısı kadar enerjiyi güneşten alıyor

Yangınlar için tavsiyeler
03/08/2021
10 dakika şarjla 4 saat müzik dinleme zamanı
04/08/2021

Karbondioksit emisyonlarını azaltma ve karbon nötr olma hedefleri doğrultusunda önemli adımlar atan Çin’de fotovoltaik elektrik üretiminin yılın ilk yarısında, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23,4 arttığını gösterdi.

Çin Ulusal Enerji İdaresi yöneticisi Wang Dapeng tarafından açıklanan verilere göre, ocak-haziran döneminde ülkenin güneş enerjisinden elde ettiği elektrik üretimi 157,64 milyar kilovat-saat oldu. Wang, aynı dönemde yeni eklenen kurulu fotovoltaik elektrik üretimi kapasitesinin 13 milyon kilovat olduğunu ve haziran ayı sonunda toplam kurulu fotovoltaik elektrik üretim kapasitesinin ise 268 milyon kilovata ulaştığını söyledi.

Çin, haziran ayında, yeni merkezi fotovoltaik istasyonlar, dağıtık fotovoltaik projeler ve karada rüzgar enerjisi projelerine yönelik merkezi bütçeden verilen sübvansiyonları 2021 yılında sona erdireceğini ve şebeke paritesini gerçekleştireceğini duyurmuştu. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’na göre 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe giren politikalar, kaynakların etkin kullanımını teşvik etmeyi ve güneş ve rüzgar enerjisi gibi yeni enerji sektörlerini yüksek kaliteli şekilde geliştirmeyi amaçlıyor.

Comments are closed.